Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych – który z nich wybrać?

Kredyty konsolidacyjne występują w dwóch odmianach, charakteryzujących się przede wszystkim różnymi zabezpieczeniami, ale też odmiennym czasem spłaty oraz inną wysokością przyznawanej kwoty kredytu.

Cechy wspólne obu rodzajów kredytów konsolidacyjnych


Niezależnie od rodzaju kredytu konsolidacyjnego, tego typu usługa jest przeznaczona do konsolidacji zadłużenia, czyli zastąpienia wielu zobowiązań jedną umową. Zadłużenie jest rozłożone na dłuższy czas spłaty niż poprzednie raty, co pozwala oddawać do banku mniej pieniędzy w skali miesiąca, czyli więcej środków pozostanie w domowym budżecie.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy

Za pomocą tego kredytu spłacimy drobne długi. Są to kredyty udzielane na mniejsze sumy niż przy konsolidacji hipotecznej - zazwyczaj do kilku tysięcy złotych. Zabezpieczeniem zobowiązania najczęściej jest poręczenie dodatkowej osoby, albo zaświadczenie o dochodach kredytobiorcy. Niektórym bankom wystarcza samo posiadanie rachunku osobistego przez klienta i regularne wpływy przez co najmniej kilka miesięcy. Należy dokładnie sprawdzać oprocentowanie tego typu kredytów, gdyż odsetki mogą być niewiele mniejsze niż przy kredytach gotówkowych.

Konsolidacyjny kredyt hipoteczny


To konsolidacja kredytów, której zabezpieczeniem jest hipoteka ustanawiana na nieruchomości. W uproszczeniu oznacza to, że należy wskazać mieszkanie, dom lub działkę, którą bank będzie miał prawo przejąć w przypadku wystąpienia trudności ze spłatą kredytu. W księdze wieczystej tej nieruchomości bank umieszcza zapis o obciążeniu hipoteką, zdejmowany dopiero po spłaceniu całej należności. Konsolidacja z hipoteką jest stosowana do dużych sum kredytu. Zazwyczaj odsetki od tego typu umowy są dużo niższe niż przy konsolidacyjnych kredytach gotówkowych, a czas spłaty może być bardzo długi – nawet do kilkudziesięciu lat co można sprawdzić wykorzystując porównanie kredytów konsolidacyjnych grudzień 2014.

Który kredyt jest korzystniejszy: konsolidacyjny hipoteczny czy gotówkowy?

To zależy od oczekiwań klienta. Każde z tych rozwiązań ma zalety i wady. Konsolidacyjny kredyt gotówkowy łatwiej dostać, nie trzeba posiadać zabezpieczeń o dużej wartości. Natomiast konsolidacja hipoteczna umożliwia uzyskanie niskiego oprocentowania oraz pomocy przy bardzo dużym zadłużeniu.

Niezależnie od wyboru rodzaju kredytu konsolidacyjnego, trzeba szukać rozwiązania już wtedy, gdy pojawiają się pierwsze kłopoty z regulowaniem rat. Przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu konsolidacyjnego bank bierze pod uwagę historię kredytową klienta. Im mniej przypadków zalegania z płatnościami, tym większe szanse na otrzymanie kredytu. Nie należy dopuścić do sytuacji, gdy zadłużenie zostało przekazane do windykacji, bo to oznacza dodatkowe koszty i znacznie zmniejsza lub całkowicie przekreśla szanse na konsolidację kredytów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz