Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

Mówi się, że każdy mężczyzna w swoim życiu powinien posadzić drzewo, spłodzić syna oraz wybudować dom. Zazwyczaj największy problem jest z realizacją ostatniego celu. Niewiele osób zarabia na tyle dobrze, że jest w stanie wybudować dom lub kupić mieszkanie za gotówkę. Wymagałoby to oszczędzania i odkładania środków przez kilkanaście lat. W takim przypadku pozostają dwa rozwiązania. Jedno z nich to wynajęcie dom lub mieszkania, drugie to kredyt hipoteczny. Które rozwiązanie jest lepsze? Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje zalety, jednak posiada również i wady.


Wynajmując mieszkanie, płaci się jego właścicielowi miesięczny czynsz. W zależności od lokalizacji, wysokość czynszu może być porównywalna do miesięcznej raty kredytu hipotecznego. W przypadku wynajmowania mieszkania nie podpisuje się jednak umowy na 25 lub 30 lat. Jeżeli warunki bytowe nie są zadowalające, nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić miejsce zamieszkania. Podobnie w przypadku wystąpienia problemów finansowych. Zawsze można zamienić użytkowany lokal na mniejszy i tańszy w utrzymaniu. Z drugiej jednak strony, lokator jest skazany na łaskę i niełaskę właściciela mieszkania czy domu. Ten zawsze może wypowiedzieć umowę najmu.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne. Zakup mieszkania lub budowa domu to inwestycja w przyszłość swoją i swoich najbliższych. Po spłaceniu kredytu zostaje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości, którą można w dowolny sposób dysponować. Posiada się więc majątek, który w razie potrzeby można spieniężyć lub przekazać w spadku dzieciom. Choć do momentu całkowitej spłaty kredytu właścicielem nieruchomości jest w gruncie rzeczy bank, to kredytobiorca nie musi pytać o zgodę na remont czy wymianę stałych elementów, jak to jest w przypadku wynajmowania domu lub mieszkania. Osoba spłacająca kredyt wie, że unowocześniając nieruchomość pracuje na własną korzyść i rachunek, a nie robi przysługę właścicielowi budynku.

Oczywiście, by bank nie ingerował w życie kredytobiorcy, musi on spłacać kredyt mieszkaniowy w ustalonych terminach. Problem pojawia się, gdy dojdzie do nieoczekiwanych zdarzeń losowych, które doprowadzą do problemów finansowych. Bank może iść na pewne ustępstwa, jednak zobowiązań nie umorzy - o czym więcej tam. Jest to pewna wada długoterminowych kredytów, bo nikt nie wie co wydarzy się w przyszłości. Na szczęście można się przed tym zabezpieczyć wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Tak więc wybór, umowa najmu czy kredyt, pozostaje indywidualną decyzją każdej rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz