Szukaj na tym blogu

piątek, 2 maja 2014

Opłacalność lokat bankowych na polskim rynku

Rynek inwestycji w Polsce staje się rozwija oferując coraz więcej możliwości inwestowania własnych pieniędzy. Najbardziej rozpowszechnioną formą lokowania i inwestowania pieniędzy w Polsce są lokaty bankowe. Jak wskazują badania w Polsce prawie osiemdziesiąt procent środków finansowych lokowanych jest w bankach. Wielu klientów popełnia, jednak błąd i przechowuje pieniądze wyłącznie na kontach ROR. Niestety w polskiej rzeczywistości banki nie oferują korzystnego oprocentowania takich rachunków osobistych. Wiele rachunków ROR w ogóle nie jest oprocentowane. Prowadzi to do sytuacji, że przechowywanie pieniędzy w banku przynosi stratę wartości posiadanych pieniędzy. Oczywiście przy niskiej inflacji, z którą obecnie w Polsce mamy do czynienia taka strata wartości pieniądza w czasie nie jest wysoka, ale skoro można przed taką stratą się zabezpieczyć w prosty i bezpieczny sposób to zawsze lepiej to zrobić.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia wartości posiadanych pieniędzy jest konto oszczędnościowe a drugim sposobem jest lokata. Wiele osób wybiera konta oszczędnościowe chcąc mieć regularny dostęp do przechowywanych w banku pieniędzy. Nie można, jednak zapominać, że zawsze można założyć lokaty dynamiczne, które zawsze można zamknąć w dowolnym momencie bez straty odsetek, jak też można korzystać z lokat jednodniowych, które automatycznie się przedłużają, ale zapewniają również elastyczność dysponowania swoimi pieniędzmi.


Niskie stopy procentowe

Zmniejszanie przez NBP wysokości stóp procentowych sprawia, że nawet najlepsze lokaty nie zapewniają wysokich zysków. Podstawowym atutem lokat jest bezpieczeństwo zdeponowanych w ten sposób pieniędzy. W Polsce działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zabezpiecza zarówno lokaty, jak też depozyty. Kwota na lokacie do wysokości równowartości stu tysięcy euro liczonych w złotówkach będzie wypłacona z BFG w przypadku problemów finansowych banku.

Minusem lokaty jest to, że w Polsce obowiązuje podatek od zysków kapitałowych. Tak zwany podatek Belki sprawia, że od zysków z lokat odliczany jest podatek w wysokości, aż dziewiętnastu procent. Wprowadzenie tego podatku miało przynieść budżetowi państwa dochody od rentierów, ale w rzeczywistości podatek ten uderza przede wszystkim w przeciętnie zarabiające osoby, które oszczędzają swoje pieniędzy za pośrednictwem banków.


Długoterminowa lokata nie teraz

Aktualnie najlepsza lokata to lokata na krótszy okres czasu. Dlaczego? Problem to niskie stopy procentowe. Jeśli NBP podniesie stopy procentowe wówczas osoby, które założą lokatę na długi okres czasu nie będą miały możliwości skorzystania z wyższego oprocentowania. Wprawdzie oprocentowanie lokat krótkoterminowych jest niższe, niż tych na dwa czy trzy lata, ale atutem takich lokat jest możliwość stałego dostępu do posiadanych środków finansowych. Korzystać można z lokat zakładanych na pół roku czy trzy miesiące. Jak wskazują opinie ekspertów od rynków finansowych NBP będzie stopniowo podnosił wysokość stóp procentowych, co oczywiście korzystnie przełoży się na wysokość oprocentowania lokat bankowych.

Decydując się na analizę i przeglądając ranking lokat maj 2014 można wybrać najlepszą standardową lokatę bankową. Przy zakładaniu lokat warto jest dodatkowo zdecydować się na negocjacje z bankiem, co pozwala na uzyskanie nieco wyższego oprocentowania przy lokatach zakładanych przy lokowaniu kilkunastu tysięcy złotych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz