Szukaj na tym blogu

wtorek, 27 maja 2014

Jaką rolę w gospodarce pełnią banki?

Wydawać by się mogło, że banki kreują współczesną rzeczywistość. Współczesny człowiek żyjący w takim, a nie innym świecie nie byłby w stanie funkcjonować bez ich, coraz nowocześniejszych, produktów. Jednak ci, którzy sądzą, że to wymysł współczesności – są w błędzie. Współczesność jest jedynie motorem napędzającym bankowość – lub odwrotnie – to bez różnicy.
W gruncie rzeczy banki od początków swojego istnienia przejawiają tę samą aktywność i służą zaspokajaniu tych samych ludzkich potrzeb. Wielbiciele „Kodu Leonarda da Vinci” doskonale wiedzą, że coś na kształt instytucji bankowych funkcjonowało już we wczesnym średniowieczu, a osoby zorientowane w okresie starożytności doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że początki bankowości tkwią w tamtych czasach.

Funkcje banków


Z punktu widzenia przeciętnego człowieka, rola banków sprowadza się do pełnienia funkcji depozytowych, operacyjnych (w obrocie pieniężnym), finansujących oraz doradczo – konsultingowych. W praktyce oznacza to ni mniej ni więcej, że polskie banki (i banki w ogóle) spełniają funkcję pośredników, depozytariuszy i kredytodawców oraz doradców finansowych.

Operacyjna funkcja banków (pośrednictwo)


Polega na ułatwieniu, czy wręcz umożliwieniu swobodnego przepływu pieniądza. Przepływ ten jest regulowany przez prawo bankowe poszczególnych krajów (tudzież instytucji o zasięgu międzynarodowym), a w praktyce sprowadza się np. do przekazywaniu pieniądza od nadawcy do odbiorcy, przy czym role te mogą spełniać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa, czy podmioty publiczne. De facto odbiorcą lub nadawcą może być każda jednostka posiadająca konto bankowe.

Funkcja depozytowa


Wszystkie pieniądze trafiające na nasze konta bankowe stają się depozytami do momentu, w którym ich nie zagospodarujemy. Depozyty te mają mniej lub bardziej długoterminowy charakter. Pieniądze przechowywane na standardowym koncie osobistym są raczej gotówką operacyjną niż depozytem, ale kapitał zgromadzony na koncie oszczędnościowym bądź lokacie jest depozytem sensu stricto.

Funkcja kredytowa


Banki doskonale sprawdzają się w roli zewnętrznego źródła finansowania. Polskie banki kredytują nas aż nazbyt chętnie, o czym może przekonać się każdy, komu zdarza się oglądać reklamy. Współczesny człowiek, stale bez nadwyżek gotówki, które trudno zgromadzić, nie jest w stanie funkcjonować bez choćby minimalnego kredytowania. Nawet osoby nieposiadające kredytów sensu stricto korzystają z produktów kredytowych takich jak limit kredytowy w koncie osobistym czy kredytowe karty płatnicze.

Funkcja doradcza


Większość banków, w stosunku do przeciętnego klienta, niechętnie spełnia funkcję doradczą, chyba że w ramach konsultingu pracownik bankowy poleca produkty własnego banku. W szerszej perspektywie banki odgrywają jednak na tyle istotną rolę w gospodarce, że z ich zdaniem nie sposób się nie liczyć. Ze zdaniem banków liczą się więc nie tylko przedsiębiorstwa czy korporacje, ale i całe rządy i organizacje międzynarodowe.

Ostatni zastój gospodarczy, za który obwiniany jest sektor bankowy, to wybitny przykład na to, jak banki zawładnęły naszym życiem. Czy dziś można byłoby się bez nich obejść? To raczej niemożliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz