Szukaj na tym blogu

wtorek, 7 kwietnia 2015

Na co zwracać uwagę aby nasz kredyt hipoteczny był tani?

Rozważając zaciągnięcie kredytu hipotecznego musimy wnikliwie przejrzeć wszelkie ofert banków na naszym rynku. Jest ich wiele ponieważ każdy bank w swojej ofercie ma takowy kredyt. Przed podpisaniem umowy kredytowej trzeba ją dokładnie przeanalizować. Jest to koniecznością z względu na to aby mieć świadomość co podpisujemy i na jakie warunki się godzimy.


Podpis na umowie jest jednoznaczny z przyjęciem wszelkich warunków zapisanych w umowie. Niestety umowy kredytowe mogą zawierać w swojej treści wiele kruczków prawnych, których nawet po przeczytaniu możemy nie rozumieć. W konsekwencji podpisanie takiej umowy owocować będzie tym, ze nasz tani kredyt hipoteczny okaże się być drogim obciążeniem dla naszego budżetu domowego.

Warto wnikliwie przyjrzeć się zasadom promocji z jakiej korzystamy w ramach zaciągniętego kredytu hipotecznego. Po szczegółowiej analizie możemy odkryć np. że promocja naszego kredytu hipotecznego jest czasowa a po upłynięciu czasu promocji może okazać się, że rata naszego kredytu znacznie wzrośnie. Często rata naszego kredytu jest niższa za sprawą promocji łączonej. Np. obniżane jest oprocentowanie dla kredytu, ale tylko wtedy gdy wraz z kredytem otwieramy w danym banku konto oszczędnościowe a minimalny wpływ comiesięczny na nie to np. 3 tyś zł. Sytuacja niby jasna, ale nie każdy doczyta w umowie, że wpływy muszą być przez cały czas trwania umowy kredytowej z bankiem a nie tylko w momencie jej podpisywania.

Jeśli bierzemy kredyt hipoteczny w walucie obcej uważać musimy na tak zwany spread. Jest to różnica pomiędzy kupnem a sprzedażą waluty. Banki wypłacają walutowe kredyty hipoteczne w złotówkach, przeliczając kwotę zobowiązania według niższego kursu kupna danej waluty. Z kolei, klient dokonuje spłaty kredytu po kursie sprzedaży waluty, a więc wyższym. Kolejną bardzo ważną kwestią przy podpisywaniu umowy na kredyt hipoteczny z bankiem są koszty umowy.

Do takich kosztów zaliczyć możemy: prowizję za przystąpienie do kredytu, marżę bankowa, będąca składnikiem oprocentowania, opłaty i prowizje za usługi banku, opłata za wycenę nieruchomości, opłaty za ubezpieczenie na życie kredytobiorcy i ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, którą znajdziemy np. na tym blogu. Sprawdźmy za co płacimy i od czego jest to uzależnione. Sprawdźmy czy nie będziemy na przykład płacili za nadpłatę czy wcześniejszą całościową spłatę kredytu hipotecznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz