Szukaj na tym blogu

środa, 12 listopada 2014

Produkty strukturyzowane - najlepsze na niepewne czasy?

Jeszcze niedawno nikt nie słyszał o produktach strukturyzowanych. Dziś trudno znależć Polaka, który by o nich nic nie wiedział. Jednak czy wiemy wystarczająco dużo o tym produkcie aby móc w niego inwestować? Jeśli myślisz o takiej inwestycji, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się na czym tak naprawdę polega ten produkt, a także czy jest to najlepszy sposób inwestowania w dobie kryzysu.


Najogólniej mówiąc produkty strukturyzowane łącze w sobie cechy dwóch produktów, bezpiecznej lokaty i ryzykownych papierów wartościowych. Dzięki takiemu połączeniu pozwalają one na duży zysk przy jednoczesnej gwarancji, że nie stracimy ulokowanego kapitału. Zazwyczaj około 90% środków pieniężnych klienta jest przeznaczana na zakup obligacji. Pozostałe środki inwestowane są w akcje lub inne ryzykowne opcje. Produkt, konstruowany jest w taki sposób, aby odsetki naliczone od obligacji, pokrywały ewentualną stratę z kapitału zainwestowanego w akcje.

Opis produktu brzmi zachęcająco nic więc dziwnego, że zdobywa on w ostatnim czasie coraz więcej zwolenników. Jednak zanim zdecydujemy się powierzyć bankowi nasze pieniądze sprawdźmy, na co zostaną one przeznaczone i jaki jest dokładnie mechanizm naliczania zysku. Niestety, w ostatnim czasie kilka produktów strukturyzowanych przyniosło klientom stratę, pomimo tego, że w najgorszym wypadku miała grozić tylko utrata odsetek. Stało się tak dlatego, że bank naliczył dość wysoką opłatę manipulacyjną.

Bankowcy przekonują nas, że teraz jest najlepszy czas na produkty strukturyzowane. W pewnym sensie mają rację. Obecnie na rynku jest bardzo dużo znaków zapytania i ciężko przewidzieć jak będą kształtowały się ceny akcji. Możemy spodziewać się jeszcze wielu nieoczekiwanych zwrotów i zawirowań gdyż wciąż nie wiemy jak rozwiąże się sprawa Grecji, a także jak agencje ratingowe będą oceniać w najbliższym czasie kondycję hiszpańskich i włoskich banków. Dla wielu inwestorów ryzyko inwestowania w akcje w tym momencie może okazać się zbyt wysokie. Jeśli jednak chcą niejako przeczekać trudny czas, jednośnie pozostając na rynku struktury mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli spojrzymy na dane okazuje się, że w pierwszym kwartale 2012 roku jedynie 17 na 120 produktów strukturyzowanych pokonało inflację. Dla porównania, aż połowa lokat przekroczyła próg opłacalności. Jednak bankowcy twierdzą, że te informacje nie powinny nas zniechęcać bo remedium jest właściwy wybór produktu. Powinniśmy naszego doradcę poprosić o to aby dokładnie przedstawił nam w co inwestuje nasze pieniądze. Jeśli jest to na przykład jakiś surowiec, mamy prawo uzyskać informacje o tym jaki jest obecnie trend i jak kształtowały się jego ceny an przestrzeni ostatnich 20 lat. Warto również wybierać krótkoterminowe produkty na przykład roczne. Wówczas nasze pieniądze są zamrażane na krótszy czas i koszt alternatywny jest niższy w przypadku braku zysku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz