Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 6 października 2014

Lokaty bankowe czy fundusze inwestycyjne?

Standardowy polski inwestor to z reguły tradycjonalista – w dodatku taki, który wyżej niż potencjalny zysk ceni sobie minimum ryzyka inwestycyjnego. Sprawdzone rozwiązania powodują, że czujemy się bezpieczni. W świecie bankowości widać to bardziej niż na jakimkolwiek innym przykładzie.


Choć część inwestorów decyduje się na mniej lub bardziej ryzykowne formy inwestowania kapitału, lwia część trzyma się mniej zyskownych, ale za to pewnych rozwiązań. Takimi są przede wszystkim lokaty bankowe. Bardziej ryzykownymi są choćby fundusze inwestycyjne. Która inwestycja jest lepsza i z czego to wynika?

Lokata bankowa – pewność to podstawa

Popularność, która cechuje lokaty bankowe wynika w dużej mierze z faktu, iż są to produkty inwestycyjne cechujące się absolutnym minimum skomplikowania. Bezpieczeństwo inwestowania w lokatach i uch prostota sprawiła, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat ogromna liczba inwestorów zdecydowała się zdeponować w ten sposób własne środki i w ten sposób je pomnażać. Sam poziom zysku z lokat zależy od wielu czynników. Nie zawsze są one wyjątkowo opłacalne, ale za to cechują się pewnością osiąganego zysku – mowa oczywiście o lokatach ze stałym oprocentowaniem. Zmienne oprocentowanie lokat może przynieść wyższe zyski, ale w czarnym scenariuszu także mniejsze lub większe straty w kontekście pierwotnego poziomu oprocentowania.

Jak w ten schemat wpisują się fundusze inwestycyjne? Nie ulega wątpliwości, że przy dobrych wiatrach fundusze inwestycyjne oferują zdecydowanie wyższą stopę zwrotu niż lokaty bankowe. W przypadku funduszy zasada jest stosunkowo prosta: im wyższe potencjalne zyski, tym wyższy poziom ryzyka inwestycyjnego. Najbezpieczniejsze są fundusze, które kupują głównie papiery rządowe. Najbardziej ryzykowne zaś te inwestujące przede wszystkim w akcje.

Najważniejsze różnice


Lokaty październik 2014 i fundusze wiele łączy, ale także sporo różni. Najważniejszą różnicą jest elastyczność inwestowania. Lokata bankowa z samej zasady niejako krępuje inwestorowi ręce. Środki zdeponowane na konkretny czas są niejako zamrożone. W przypadku wcześniejszej ich wypłaty banki odbierają zgromadzone na lokacie środki. W przypadku funduszu inwestor ma sporą elastyczność w zakresie kupna i sprzedaży jednostek inwestycyjnych. Jest to jednak oferta głównie dla osób, które mają czas na inwestowanie i lubią się nim zajmować. Jeśli w inwestycjach cenimy sobie spokój, zdecydowanie lepsza będzie lokata.

Warto pamiętać, że nawet najlepsza lokata ma swoje plusy i minusy – podobnie jak fundusze inwestycyjne. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania każdy inwestor musi podjąć we własnym zakresie, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje, możliwości oraz oczekiwania. Lokaty są dedykowane dla inwestorów ponad wszystko ceniących sobie bezpieczeństwo inwestowania, a także brak konieczności doglądania inwestycji. Fundusze inwestycyjne są nieco bardziej wymagające, ale pod pewnymi warunkami oferujące lepsze zyski. Sam wybór to kwestia dostosowania rozwiązania to własnych potrzeb, które opierać mogą się na wielu czynnikach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz