Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 7 lipca 2014

Jaki rodzaj lokaty bankowej wybrać?

Wiele banków oferuje nam lokaty, prześcigając się w propozycjach by móc pozyskać jak największe grono klientów. Zanim jednak definitywnie zdecydujemy się na zadeponowanie swoich funduszy na lokacie i wybierzemy bank, powinniśmy wybrać rodzaj lokaty.


Na początek – czym jest lokata?


Najlepsze lokaty bankowe lipiec 2014 są zawieraną pomiędzy bankiem i klientem. Na jej mocy klient wpłaca do banku swój kapitał na określony czas, przez który naliczane są odsetki, warunkujące zysk. Wielkość uzyskanego w ten sposób przychodu jest uzależniona od wysokości wpłaty i oprocentowania lokaty, a także od tego na jak długi czas podpiszemy umowę.

Oprocentowanie w skali roku – jak to rozumieć?


Banki najczęściej podają oprocentowanie w skali roku (przykładowo, gdy oprocentowanie lokaty wynosi 5% w skali roku, a podpiszemy umowę na 3 miesiące to nasze odsetki wyniosą 1,25% od wpłaconej kwoty, bo 3 miesiące to 1/4 roku).

Rodzaje lokat:


Lokaty dzielimy na: terminowe (odnawialne i nieodnawialne), rentierskie, dwu-walutowe, pieniężne i dynamiczne. Lokata terminowa to najbardziej typowa i najczęściej wybierana przez klientów lokata. Całkowicie odpowiada podanej wyżej definicji i nie posiada żadnych modyfikacji. Lokaty terminowe dzielimy na odnawialne – takie, które po upłynięciu wyznaczonego w umowie okresu deponowania funduszy automatycznie się odnawiają, czyli w praktyce wpłacony kapitał cały czas jest na lokacie (cały czas naliczane są odsetki). Natomiast po upłynięciu terminu lokaty nieodnawialnej pieniądze (kapitał powiększony o odsetki) są przelewane na konto klienta i transakcja dobiega końca.

W przypadku lokat rentierskich klient otrzymuje pozyskiwane ze swojego kapitału odsetki w transzach wypłacanych w regularnych odstępach czasu (podczas gdy jego fundusze cały czas znajdują się na lokacie aby powstawały nowe zyski).

Z kolei lokatę dynamiczną możemy w przeciwieństwie do innych rodzajów lokat rozwiązać w dowolnie wybranym momencie, nie ponosząc żadnych strat. W przypadku pozostałych typów lokat karą za zerwanie umowy jest całkowita lub całościowa utrata odsetek (wpłacony kapitał pozostaje nienaruszony i w każdej chwili możemy go odzyskać).

Lokata walutowa opiera się właściwie na takim samym schemacie jak terminowa, tyle że jej mechanizm jest sprzężony z wymianą walut (odsetki pochodzą z przewalutowania). Typowe dla tej lokaty jest wyższe oprocentowanie i ryzyko utraty części kapitału (ponieważ zyski i straty są uzależnione od zmiennych kursów walut).

Natomiast specyficzna lokata pieniężna polega na „zamrażaniu” pieniędzy – dochodów z odsetek, które znajdują się na specjalnym koncie-lokaty pieniężnej. Jest to najczęściej krótkoterminowy proces. Po upłynięciu tego terminu pozyskiwany jest zysk (powyżej stopnia inflacji).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz