Szukaj na tym blogu

piątek, 22 maja 2015

Efektywne oszczędzanie na depozytach bankowych?

Oszczędzanie w dzisiejszych chwiejnych gospodarczo czasach ma bardzo duże znaczenie. Tylko dzięki niemu ludzie są w stanie zapewnić sobie pewien bufor bezpieczeństwa w postaci dodatkowej gotówki, jaką mogą spożytkować w czasie tak zwanej "czarnej godziny", czyli w razie niepożądanych wydatków lub braku dochodów.


Warto więc postarać się zmobilizować się do oszczędzania, co obecnie nie jest zadaniem łatwym, ponieważ sklepy kuszą licznymi ofertami i propozycjami, a sklepowe wystawy jeszcze nigdy nie były tak zachęcające. Jak w takim razie oszczędzać, by rzeczywiście zaoszczędzić?

Warto jest założyć sobie konto oszczędnościowe. Jest to specjalny rodzaj konta, jaki w swojej ofercie ma zdecydowana większość banków. Takie konto jest wyżej oprocentowane niż zwyczajne konto osobiste. Nie dość więc, że się oszczędza środki, to jeszcze dodatkowo ma się gwarancję, że dostaniemy przy tym pokaźne odsetki. Co jest bodźcem do oszczędzania na takim koncie?

Jak wskazuje portal rachunkibankowe.net - przede wszystkim fakt, że zazwyczaj konta oszczędnościowe działają na takiej zasadzie, że jeśli chce się zrobić z nich przelew, trzeba za jego wykonanie zapłacić dość dużą sumę, co odstrasza zazwyczaj przed jego sfinalizowaniem. Kilka takich przelewów poważnie uszczupliłoby nasze konto. Jest to więc bardzo skuteczna forma oszczędzania, która daje pewność, że nawet osoby, jakie z odkładaniem pieniędzy mają dość duży problem, poradzą sobie z tym zadaniem.

Efektywnie oszczędzać można również na lokacie. Różni się ona od konta oszczędnościowego przede wszystkim tym, że zawiera się umowę z bankiem na określony czas. Wypłacenie środków z lokaty przed upłynięciem jej terminu oznacza stratę nagromadzonych odsetek, czego również większość osób woli uniknąć.

To koniec lokat bez podatku Belki

Jeśli interesowałeś się tematem lokat to na pewno pamiętasz, że nie tak dawno temu ogromną furorę robiły tak zwane lokaty jednodniowe. Na czym one polegały?

Lokaty jednodniowe pozwalały ominąć podatek Belki

Lokata jednodniowa była otwierana właśnie na jeden dzień i od razu po jej zakończeniu naliczane były odsetki. Były one oczywiście stosunkowo niewielkie, ale właśnie o to w tym wszystkim chodziło. Jeśli bowiem kwota odsetek nie przekraczała pewnej kwoty to nie podlegała także opodatkowaniu. Mowa tutaj o specjalnym podatku Belki, który obciąża wszystkie przychody z inwestowania oszczędności. Był to najlepszy i zarazem legalny sposób na ominięcie tego niewygodnego podatku.

Najlepsze lokaty antybelkowa

Najlepsze lokaty bankowe musiały oczywiście oferować nieco niższy procent w skali roku, aby właśnie kwota odsetek nie była zbyt wysoka. Jednak z racji tego, że pieniądze te nie podlegały podatkowi to w efekcie można było zarobić dużo więcej niż na lepiej oprocentowanej lokacie terminowej. Przez długi czas były to zdecydowanie najlepsze lokaty, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Wiele banków stosowało liczne promocje, aby zachęcić klientów do korzystania z nich, jak na przykład obniżanie minimalnego progu wpłaty. Niestety jednak nic co dobre nie trwa wiecznie. Nasze władze postanowiły ukrócić tę politykę poprzez zmianę przepisu dotyczącego opodatkowania naszych zarobków z lokat i innych inwestycji. Teraz opodatkowaniu podlega już każda kwota, a więc Lokaty bankowe jednodniowe przestały mieć rację bytu.

Nie oznacza to jednak, że już nigdy nie uda nam się pomnażać pieniędzy bez okradania nas przez państwo poprzez podatek Belki. Banki już zapowiadają, że wkrótce pojawi się zupełnie nowy typ lokat, który będzie mógł omijać ten podatek.

Polisolokaty - namiastka lokat antybelkowych

Lokaty te będą opierały się na współpracy z ubezpieczalniami. Specjalny typ lokat będzie omijał podatek Belki choć znów oprocentowanie nie będzie tak atrakcyjne. W tym wypadku będzie to wynikało z konieczności dzielenia się zyskami przez bank nie tylko ze swoim klientem, ale także z zakładem ubezpieczeniowym, z którym podpisana jest umowa o współpracę. Ostatecznie więc zyski mogą być jeszcze trochę niższe niż dawniej na lokatach jednodniowych, ale znów z pewnością pozwolą ogólnie zarobić więcej, gdyż będą omijały bardzo wysoki podatek Belki. W tej chwili do porównania najlepszych ofert lokata służy ranking lokat.

poniedziałek, 4 maja 2015

Produkt dla każdego - lokata

Lokaty bankowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na oszczędzanie. Gwarantują zysk bez ryzyka, dlatego korzysta z nich setki klientów. Dla osób, które jeszcze nie orientują się w zasadach działania lokaty, warto przedstawić najważniejsze informacje. Do kogo są w praktyce skierowane?


Lokata dla każdego

Przede wszystkim z lokat może korzystać każda osoba fizyczna, jak również prawna. Osoby pełnoletnie mogą podpisywać umowy na wybrany okres i decydować się na odnawianie lokaty, czyli jej przedłużenie lub na jej zakończenie. Osoby niepełnoletnie nie mają możliwości podpisania umowy, ale lokata dla dziecka jak najbardziej jest możliwa, jako że umowę w tym przypadku podpisują rodzice i to oni deponują środki pieniężne. W zasadzie nie ma większych przeciwwskazań co do tego, by zakładać lokaty, więc to tylko od nas samych zależy, czy zdecydujemy się na skorzystanie z tego rodzaju produktu bankowego. A dlaczego warto skorzystać?

Lokaty w praktyce oznaczają osiąganie zysku bez praktycznie żadnej ingerencji z naszej strony. Nasza rola ogranicza się tylko i wyłącznie do tego, aby wybrać poszczególną ofertę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Po zakończeniu trwania umowy otrzymujemy zainwestowane pieniądze z powrotem powiększone o odsetki. Jest to więc łatwy sposób na zarobek i jednocześnie na oszczędzanie, ponieważ w momencie, gdy przekażemy pieniądze do dyspozycji banku w międzyczasie nie wydajemy ich, tylko powiększamy ich wartość.

Masz firmę? Weź lokatę

Najlepsza lokata na rynku to produkt pożądany również przez firmy, zwłaszcza, gdy przedsiębiorstwo może zainwestować sporą sumę pieniędzy. Dzięki lokacie w czasie zyskuje dodatkowe środki i to bez większego wysiłku. Może je przeznaczyć na mniejsze lub większe inwestycje lub dalej pomnażać wykorzystując możliwość odnowienia lokaty.

Jeżeli zastanawiasz się, którą lokatę wybrać, najlepiej sprawdź ranking najlepszych lokat maj 2015, który wyraźnie wskazuje, jakie banki oferują najkorzystniejsze warunki i w przypadku których ofert zarobisz najwięcej.

Popularność mieszkań wśród młodych

Mieszkania wśród młodych ludzi cieszą się niesłabnącą popularnością. Mamy tu na myśli zarówno wynajem mieszkań, ale też i ich kupno. To czy mamy do czynienia z jedną, czy też drugą sytuacją wynika przede wszystkim z tego, w jakim momencie życia znajduje się dana osoba. Zacznijmy więc od początku. Mieszkanie dla młodych, którzy są na studiach to najczęściej mieszkanie wynajęte. Młodzi oszczędzają jak tylko mogą, aby wynająć tani pokój, a za resztę pieniędzy, w związku z tym, że to studenci, po prostu się rozerwać, pójść na imprezę.



Niektórzy jednakże preferują oszczędzanie i chwała im za to. Życie jednak wszystko weryfikuje i tak naprawdę różne są potem losy takich osób. Bardzo często zdarza się tak, że przez wiele lat młodzi mieszkają w mieszkaniu wynajmowanym. W ostatnich latach trend ten zmienił nieco rządowy program MDM, który ma aktywizować młodych ludzi do zakupu mieszkania na kredyt. Rolą państwa jest tutaj wspieranie młodych obywateli poprzez dopłaty do wkładu własnego i tak dalej – dzięki temu młodzi idą na swoje, skoro biorą kredyt, to kupują mieszkanie, więc rozwija się gospodarka. Budują się nowe bloki, budowlańcy mają pracę. To bardzo ważne w skali makroekonomicznej, w skali całej gospodarki. Udział swój tutaj mają także banki.

Kupno mieszkań


Zakup mieszkań następuje po okresie stabilizacji. Wszak młodzi wolą jednak mieć swoje mieszkanie, być niezależni. Swoje mieszkanie to po prostu swoboda – swoboda w ustalaniu co się w nim znajdzie, ale także swoboda psychiczna, komfort, że znajduje się taka młoda osoba w czymś swoim, stałym, a nie tymczasowym. Rozwój tego rynku kupna mieszkań jest też spowodowany przez program mieszkanie dla młodych, zwany czasami MDM - o którym więcej na oferty-kredytow.com/mieszkanie_dla_mlodych.

To specjalny program, który powoduje, że uzyskanie kredytu na mieszkanie przez osoby młode jest łatwiejsze. Bardzo dobrze, że rząd myśli o młodych ludziach i oferuje im szereg różnego rodzaju instrumentów, które powodują, że mogą cieszyć się oni stabilizacją, mogę mieć to własne mieszkanie. Wszak mieszkanie dla młodych to dobra nazwa i oby ci młodzi mieli faktycznie swoje mieszkania, a nie wynajmowane.

Czy depozyt bankowy to zawsze dobre rozwiązanie?

Lokaty bankowe to jeden z wariantów depozytów bankowych, dzięki którym posiadacze wpłacanych oszczędności mogą zyskać dodatkowe pieniądze. Jest to w dzisiejszych czasach wciąż najkorzystniejszy sposób na umieszczenie pożądanej kwoty pieniędzy w celach zarobkowych. Wybranie odpowiedniej lokaty nie jest niestety takie łatwe, jakby się to mogło początkowo zdawać. Na co więc potrzeba zwrócić uwagę, jeśli pragnie się uruchomić depozyt bankowy?


W głównej mierze pod uwagę należy wziąć oprocentowanie lokat, ponieważ to od tego współczynnika w większości przypadków zależy kwota profitów, jakie będzie można na takiej lokacie uzyskać. Tutaj również pojawia się pytanie – czy godną polecenia metodą na pomnożenie środków na lokacie będzie oprocentowanie stałe czy zmienne?

Przez jednych za najlepsze lokaty postrzegane są te, które posiadają stałe oprocentowanie, ponieważ są bardziej stabilne – właściciel środków wie od początku bowiem, jakie będą dochody, ponieważ stałe oprocentowanie umożliwia przeprowadzenie prostszych wyliczeń. Inni natomiast decydują się na założenie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, w tym jednakowoż wypadku niełatwo powiedzieć precyzyjnie, jaki będzie dochód z lokaty, bowiem przez okres jej trwania oprocentowanie będzie się wahać, przez co naliczanie odsetek także może być większe bądź mniejsze.

Która lokata będzie właściwym sposobem na szybki zysk? Niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na podobne pytanie. Jeżeli stopy procentowe rosną w kraju, można zastanowić się przykładowo nad lokatą ze zmieniającym się oprocentowaniem, bowiem zwiększenie się stopy powoduje pokazanie się lepszych ofert depozytów bankowych, tzn. mających lepsze oprocentowanie. Wtedy na depozycie ze zmiennym oprocentowaniem z podobnych zmian skorzysta się natychmiast, natomiast w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem, jej właściciel będzie musiał zerwać lokatę, albo też zaczekać do jej zamknięcia i wtedy dopiero będzie mógł założyć nową, na korzystniejszych warunkach. Do tego czasu niestety stopy procentowe ponownie mogą spaść. Trzeba przed otworzeniem jakiejkolwiek lokaty w banku przejrzeć ranking lokat i zobaczyć, który z banków będzie mógł zaoferować sprzyjające warunki, zarówno dla lokaty ze stałą, ale i zmienną stopą.