Szukaj na tym blogu

piątek, 4 września 2015

Czym właściwie jest kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne to jedno ze sformułowań najczęściej stosowanych w dzisiejszych czasach. W prasie, Internecie, telewizji, a nawet na ulicy, ciągle słychać: Najlepszy kredyt hipoteczny znajdziesz w banku XYZ; Kredyt hipoteczny banku XYZ to jest to; Mój kolega zdecydował się na kredyt hipoteczny w banku ABC; Inni zdecydowali się już na kredyt hipoteczny, a Ty? Bądźmy szczerzy, kto z nas nie słyszał podobnego sformułowania w ciągu ostatniego tygodnia? No właśnie. Świat kredytów mieszkaniowych otacza nas wszędzie, warto więc zapoznać się bliżej z ich tematyką i zrozumieć na czym polega fenomen za nimi stojący.

Dla kogo kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt udzielany zazwyczaj na cele inwestycyjne. Dotyczy z reguły pokrycia kosztów związanych z budową domu lub zakupu działki, mieszkania czy innej nieruchomości dostępnej na rynku pierwotnym lub wtórnym. Realizacja któregoś ze wspomnianych celi wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu o znacznej wartości, którego z reguły nie da się szybko spłacić, stąd kredyt hipoteczny zalicza się do kredytów długoterminowych. O kredyt hipoteczny może ubiegać się każdy, kto wykazuje się płynnością finansową oraz dochodami umożliwiającymi dokonanie spłaty kredytu w przyszłości.

Czemu bank ma gwarancję spłaty kredytu?


Cechą charakterystyczną kredytów hipotecznych jest zabezpieczenie hipoteczne, stanowiące rodzaj zastawu, dającego bankom gwarancję spłaty zaciągniętego kredytu. Ta pewność spłaty wynika ze sposobu skonstruowania umowy kredytowej, która to w jednoznaczny sposób wiąże kredyt z określoną nieruchomością na rzecz, której jest on zaciągany. Otwiera to bankom drogę do zaspokojenia swoich roszczeń, w przypadku nie wypłacalności kredytobiorcy czy nawet w sytuacji zmiany właściciela nieruchomości. Co więcej, banki są tak dalece przezorne w uwzględnianiu możliwych scenariuszy zdarzeń, że poprzez zastosowanie odpowiednich zapisów, zakładają pierwszeństwo spłaty banku, jako wierzyciela przed innymi wierzycielami (wyjątek stanowią jedynie alimenty oraz zobowiązania wobec Skarbu Państwa) w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy.

Czy można ukryć zawiązanie kredytu hipotecznego?


Taka możliwość nie istnieje, nie jest to jedynie umowa sporządzona w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach po jednym dla banku i dla kredytobiorcy. Hipoteka powstaje poprzez wpis do księgi wieczystej nieruchomości, która jest prowadzona przez oddział sądu rejonowego właściwy pod względem terytorialnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz