Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 6 października 2014

Popularność lokat, jako formy oszczędzania oraz inwestycji

W trudnych finansowo czasach przemyślana lokata kapitału może zapewnić nam środki finansowe gwarantujące bezpieczną przyszłość. Niepewna sytuacja na rynkach giełdowych skutecznie zniechęca wiele osób to tego typu inwestycji. Lokata bankowa zapewnia mniejsze zyski, ale jest to pewne źródło dochodów, nieobarczone tak wielkim ryzykiem, jak chociażby gra na giełdzie.


Przeciętnego Polaka nie stać na utratę środków finansowych, wypracowywanych nierzadko przez lata, w ciągu zaledwie kilku chwil, na skutek jednej, pochopnej decyzji. Przeciętny Polak nie jest ryzykantem, jeżeli chodzi o kwestie finansowe. Zamiast finansowej brawury, woli racjonalne i pewne zachowania. Dlatego tak wiele osób myśląc o inwestycji swoich oszczędności, kieruje swoje kroki do banku i zakłada lokatę październik 2014.

Jest ona z pewnością jednym z najpopularniejszych produktów finansowych. Co przyciąga nas w lokatach? Jedną z podstawowych zalet lokaty jest pewność, że odzyskamy w całości nasze oszczędności. Przy stałym oprocentowaniu mamy również gwarancję zarobienia odsetek określonej wysokości. Przy oprocentowaniu zmiennym, po upływie czasu trwania lokaty, bank wypłaci nam pewną część odsetek. Trzeba jednak uważać na warunki zawarte w umowie z bankiem. Może się wśród nich znaleźć klauzula, odbierająca nam prawo do wypracowanych odsetek na skutek wcześniejszego zerwania lokaty. Sytuacje nieprzewidziane mogą przytrafić się każdemu z nas. Nagła choroba, wypadek, upadłość prowadzonej przez nas firmy… wszystko to może sprawić, że będziemy potrzebowali zastrzyku gotówki, a zerwanie lokaty okaże się jedynym wyjściem z trudnej sytuacji. Zadbajmy, więc o to, aby w takim przypadku trafiła do nas uzyskana do tej pory część odsetek.

Kolejna zaleta lokaty to bezpieczeństwo środków, które powierzamy bankowi. Każdy bank należy do tak zwanego Funduszu Gwarancyjnego. Nawet stając w obliczu tak dramatycznej sytuacji, jak ogłoszenie przez bank upadłości, nie musimy martwic się o nasze oszczędności. Fundusz Gwarancyjny zadba o to, abyśmy odzyskali nasz kapitał.

Głównie z tych powodów wybieramy lokatę, jako podstawową formę oszczędzania oraz inwestycji, a ona sama staje się niezwykle popularna.

Lokaty bankowe czy fundusze inwestycyjne?

Standardowy polski inwestor to z reguły tradycjonalista – w dodatku taki, który wyżej niż potencjalny zysk ceni sobie minimum ryzyka inwestycyjnego. Sprawdzone rozwiązania powodują, że czujemy się bezpieczni. W świecie bankowości widać to bardziej niż na jakimkolwiek innym przykładzie.


Choć część inwestorów decyduje się na mniej lub bardziej ryzykowne formy inwestowania kapitału, lwia część trzyma się mniej zyskownych, ale za to pewnych rozwiązań. Takimi są przede wszystkim lokaty bankowe. Bardziej ryzykownymi są choćby fundusze inwestycyjne. Która inwestycja jest lepsza i z czego to wynika?

Lokata bankowa – pewność to podstawa

Popularność, która cechuje lokaty bankowe wynika w dużej mierze z faktu, iż są to produkty inwestycyjne cechujące się absolutnym minimum skomplikowania. Bezpieczeństwo inwestowania w lokatach i uch prostota sprawiła, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat ogromna liczba inwestorów zdecydowała się zdeponować w ten sposób własne środki i w ten sposób je pomnażać. Sam poziom zysku z lokat zależy od wielu czynników. Nie zawsze są one wyjątkowo opłacalne, ale za to cechują się pewnością osiąganego zysku – mowa oczywiście o lokatach ze stałym oprocentowaniem. Zmienne oprocentowanie lokat może przynieść wyższe zyski, ale w czarnym scenariuszu także mniejsze lub większe straty w kontekście pierwotnego poziomu oprocentowania.

Jak w ten schemat wpisują się fundusze inwestycyjne? Nie ulega wątpliwości, że przy dobrych wiatrach fundusze inwestycyjne oferują zdecydowanie wyższą stopę zwrotu niż lokaty bankowe. W przypadku funduszy zasada jest stosunkowo prosta: im wyższe potencjalne zyski, tym wyższy poziom ryzyka inwestycyjnego. Najbezpieczniejsze są fundusze, które kupują głównie papiery rządowe. Najbardziej ryzykowne zaś te inwestujące przede wszystkim w akcje.

Najważniejsze różnice


Lokaty październik 2014 i fundusze wiele łączy, ale także sporo różni. Najważniejszą różnicą jest elastyczność inwestowania. Lokata bankowa z samej zasady niejako krępuje inwestorowi ręce. Środki zdeponowane na konkretny czas są niejako zamrożone. W przypadku wcześniejszej ich wypłaty banki odbierają zgromadzone na lokacie środki. W przypadku funduszu inwestor ma sporą elastyczność w zakresie kupna i sprzedaży jednostek inwestycyjnych. Jest to jednak oferta głównie dla osób, które mają czas na inwestowanie i lubią się nim zajmować. Jeśli w inwestycjach cenimy sobie spokój, zdecydowanie lepsza będzie lokata.

Warto pamiętać, że nawet najlepsza lokata ma swoje plusy i minusy – podobnie jak fundusze inwestycyjne. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania każdy inwestor musi podjąć we własnym zakresie, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje, możliwości oraz oczekiwania. Lokaty są dedykowane dla inwestorów ponad wszystko ceniących sobie bezpieczeństwo inwestowania, a także brak konieczności doglądania inwestycji. Fundusze inwestycyjne są nieco bardziej wymagające, ale pod pewnymi warunkami oferujące lepsze zyski. Sam wybór to kwestia dostosowania rozwiązania to własnych potrzeb, które opierać mogą się na wielu czynnikach.

Jak wesprzeć firmę finansowo?

Masz pomysł, masz chęci i zapał i jedyne czego ci brakuje to pieniędzy na założenie firmy? Dziś istnieje wiele możliwości aby pozyskać odpowiednią sumę na powstanie i prowadzenie działalności.


Finansowanie przedsiębiorstw to domena przede wszystkim banków – to tu możesz zaciągnąć kredyt dla nowych firm, a później w razie konieczności korzystać też z innych produktów, takich jak pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe itp. Ale banki to nie jedyne źródło i miejsce, gdzie możemy starać się o pieniądze. Jeżeli potrzebny jest nam zastrzyk gotówki na rozkręcenie działalności warto też sprawdzić jakie możliwości pod tym względem oferuje nam pobliski samorząd miejski.

W większości przypadków wszelkiego rodzaju dotacje i finansowanie działalności gospodarczej realizowane pod okiem samorządowych jednostek terytorialnych to bezzwrotna pomoc, o którą warto powalczyć jeśli mimo szczerych chęci brakuje nam funduszy na rozwój naszej działalności. Kredyty dla firm udzielane przez banki są w każdej chwili dostępne, więc zanim podejmiemy ostateczną decyzję o ich zaciągnięciu lepiej wcześniej sprawdzić ile możemy otrzymać pieniędzy z samorządowego budżetu. W naszym centrum zainteresowań powinny się też znaleźć oczywiście fundusze unijne, które ostatnimi czasy pomogły w powstaniu - a później też w sprawnym funkcjonowaniu - wielu polskim firmom.

Założenie działalności wymaga od nas dużo zaparcia i silnej woli, aby pokonywać piętrzące się na tej drodze problemy. Pieniądze są zazwyczaj największym z nich, dlatego zanim zaciągniemy typowy kredyt dla firm w banku sprawdźmy inne dostępne możliwości – tych jest wbrew pozorom wiele.