Szukaj na tym blogu

wtorek, 27 maja 2014

Ile można zarobić na dobrym koncie oszczędnościowym?

Niestety ostatnio kapitalizacja odsetek na ROR-ach stała się mniej sprzyjająca dla przeciętnego Kowalskiego. W większości znanych banków, jakie działają od wielu lat, naliczane są miesięczne opłaty, które nie dla każdego są nieodczuwalne. W rezultacie za utrzymanie konta w wybranych bankach przyjdzie nieraz zapłacić nawet i kilkanaście złotych. Dlatego wspaniałym sposobem okazują się być konta w bankowości przez Internet, za których prowadzenie nie są pobierane żadne opłaty.


W teraźniejszych czasach praktycznie wszyscy mają konta osobiste. Są to jedne z kilku rodzajów depozytów w banku, z których oczywiście korzysta generalnie każdy.

Niemniej jednak to najlepsze rachunki oszczędnościowe stanowią godne polecenia rozwiązanie na oszczędzenie większych pieniędzy. Czasami bowiem bywa tak, że staramy się zbierać większe pieniądze, jakie później chcemy wydać na wybrany cel. Niekoniecznie wkładanie do skarbonki się udaje, ponieważ możemy nadal z niej podbierać jakieś drobne na bieżące potrzeby. Rachunek oszczędnościowy pozwala jednak na gromadzenie oszczędności z dużą stopą procentową. Klienci mają wówczas możliwość dostępu do gotówki w jakimkolwiek momencie, naturalnie bez utraty odsetek.

Konta osobiste można podzielić na kilka wielorakich rodzajów, z jakich najpowszechniejszy jest przede wszystkim ROR, czyli konto oszczędnościowo-rozliczeniowe. Mianowicie wygląda ono w ten sposób, że umożliwia zbieranie środków i jednocześnie pracuje jako specyficzna odmiana lokaty, czyli w przypadku wysokiej kwoty znajdującej się na koncie, doliczany jest co miesiąc pewien procent, jaki w postaci ekstra środków dodawany jest do reszty zdeponowanych przez nas środków.

Następnym gatunkiem depozytu bankowego są popularne lokaty terminowe. W tym przypadku umowa zawierana jest na określony czas i podobnie, jak w przypadku powyżej wyliczonych depozytów bankowych, także dotyczy lokowania gotówki w banku. W tym jednakowoż przypadku bank zobowiązany jest oddać zgromadzony kapitał razem z naliczonymi odsetkami na koniec okresu trwania lokaty. Wchodząc w szczegóły, lokaty da się rozróżnić ponadto na odnawialne i nieodnawialne. W tym pierwszym przypadku po zakończeniu umowy jest ona automatycznie odnawiana i nie następuje wypłata oszczędności dla klienta.

Rodzaje bezpiecznych inwestycji dostępnych na rynku

W świecie finansów funkcjonuje wiele produktów oszczędnościowo i inwestycyjnych. Niestety niewielka wiedza finansowa wśród konsumentów doprowadzała wielokrotnie do poniesienia straty z powodu nie zrozumienia mechanizmów działania poszczególnych rozwiązań oszczędnościowo-inwestycyjnych. 


Sprzedawca bez względu na to czy jest pracownikiem banku, doradcą finansowym, czy pracownikiem firmy ubezpieczeniowej zawsze pozostaje sprzedawcą i nie zawsze mówi całą prawdę na temat mechanizmów działania poszczególnych rozwiązań. Przedstawia korzyści, a o ryzyku mówi umowa oraz regulamin, które podpisujemy, ale niemal nigdy nie czytamy bo są zbyt długie i napisane zbyt fachowym językiem. W świetle prawa wszystko jest okey, ale my i tak jesteśmy wystawieni na ryzyko poniesienia straty. Dlatego warto poznać przynajmniej podstawowe produkty oszczędnościowo-inwestycyjne.

Lokaty bankowe


Wśród Polaków najpowszechniejszym sposobem oszczędzania wciąż pozostają lokaty bankowe. Lokaty wyróżniają się bezpieczeństwem oraz prostotą w skorzystaniu z oferty banków. Lokaty można obecnie zakładać dosłownie w kilka sekund przez bankowość internetową. Najlepsza lokata może dać nawet 6% w skali roku. Aby jednak mieć możliwość skorzystania z tak dobrej oferty nie można ograniczać się jedynie do usług pierwszego lepszego banku, zazwyczaj tego, w którym mamy już konto, a trzeba szukać najlepszych ofert, które zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Zadanie to znacznie ułatwia ranking lokat 2014, który porównuje aktualne oferty. Takie porównanie lokat sprawi, że dowiemy się jaka jest obecnie najlepsza lokata bankowa na rynku.

Konta oszczędnościowe


Rachunki oszczędnościowe oferowane przez banki to obok lokaty bankowej najpopularniejszy rodzaj rozwiązania oszczędnościowego. Konto oszczędnościowe oferuje takie samo bezpieczeństwo jak lokata, ale przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które chcą mieć stały dostęp do swoich pieniędzy lub chcą systematycznie oszczędzać niewielkie lokaty. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zazwyczaj niższe niż oprocentowanie lokat.

Obligacje Skarbu Państwa


Jako alternatywa dla lokaty bankowej najczęściej przedstawiane są obligacje Skarbu Państwa, czyli papiery dłużne emitowane przez rząd. Kupując obligacje Skarbu Państwa kupujemy dokument potwierdzający, że rząd zaciągnął u nas pożyczkę i jest zobowiązany zwrócić nam te pieniądze w określonym czasie, powiększając je o ustalone odsetki. Obligacje Skarbu Państwa określane są przez wielu jako najbezpieczniejszy rodzaj inwestycji, ale biorąc pod uwagę pogłębiający się deficyt budżetowy nie można być pewnym takiej opinii.

Jaką rolę w gospodarce pełnią banki?

Wydawać by się mogło, że banki kreują współczesną rzeczywistość. Współczesny człowiek żyjący w takim, a nie innym świecie nie byłby w stanie funkcjonować bez ich, coraz nowocześniejszych, produktów. Jednak ci, którzy sądzą, że to wymysł współczesności – są w błędzie. Współczesność jest jedynie motorem napędzającym bankowość – lub odwrotnie – to bez różnicy.
W gruncie rzeczy banki od początków swojego istnienia przejawiają tę samą aktywność i służą zaspokajaniu tych samych ludzkich potrzeb. Wielbiciele „Kodu Leonarda da Vinci” doskonale wiedzą, że coś na kształt instytucji bankowych funkcjonowało już we wczesnym średniowieczu, a osoby zorientowane w okresie starożytności doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że początki bankowości tkwią w tamtych czasach.

Funkcje banków


Z punktu widzenia przeciętnego człowieka, rola banków sprowadza się do pełnienia funkcji depozytowych, operacyjnych (w obrocie pieniężnym), finansujących oraz doradczo – konsultingowych. W praktyce oznacza to ni mniej ni więcej, że polskie banki (i banki w ogóle) spełniają funkcję pośredników, depozytariuszy i kredytodawców oraz doradców finansowych.

Operacyjna funkcja banków (pośrednictwo)


Polega na ułatwieniu, czy wręcz umożliwieniu swobodnego przepływu pieniądza. Przepływ ten jest regulowany przez prawo bankowe poszczególnych krajów (tudzież instytucji o zasięgu międzynarodowym), a w praktyce sprowadza się np. do przekazywaniu pieniądza od nadawcy do odbiorcy, przy czym role te mogą spełniać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa, czy podmioty publiczne. De facto odbiorcą lub nadawcą może być każda jednostka posiadająca konto bankowe.

Funkcja depozytowa


Wszystkie pieniądze trafiające na nasze konta bankowe stają się depozytami do momentu, w którym ich nie zagospodarujemy. Depozyty te mają mniej lub bardziej długoterminowy charakter. Pieniądze przechowywane na standardowym koncie osobistym są raczej gotówką operacyjną niż depozytem, ale kapitał zgromadzony na koncie oszczędnościowym bądź lokacie jest depozytem sensu stricto.

Funkcja kredytowa


Banki doskonale sprawdzają się w roli zewnętrznego źródła finansowania. Polskie banki kredytują nas aż nazbyt chętnie, o czym może przekonać się każdy, komu zdarza się oglądać reklamy. Współczesny człowiek, stale bez nadwyżek gotówki, które trudno zgromadzić, nie jest w stanie funkcjonować bez choćby minimalnego kredytowania. Nawet osoby nieposiadające kredytów sensu stricto korzystają z produktów kredytowych takich jak limit kredytowy w koncie osobistym czy kredytowe karty płatnicze.

Funkcja doradcza


Większość banków, w stosunku do przeciętnego klienta, niechętnie spełnia funkcję doradczą, chyba że w ramach konsultingu pracownik bankowy poleca produkty własnego banku. W szerszej perspektywie banki odgrywają jednak na tyle istotną rolę w gospodarce, że z ich zdaniem nie sposób się nie liczyć. Ze zdaniem banków liczą się więc nie tylko przedsiębiorstwa czy korporacje, ale i całe rządy i organizacje międzynarodowe.

Ostatni zastój gospodarczy, za który obwiniany jest sektor bankowy, to wybitny przykład na to, jak banki zawładnęły naszym życiem. Czy dziś można byłoby się bez nich obejść? To raczej niemożliwe.

wtorek, 20 maja 2014

Jakie zalety posiadają pożyczki zaciągane przez Internet?

Pożyczanie pieniędzy przez Internet stało się równie modne jak robienie zakupów online czy prowadzenie bloga. Eksperci podkreślają, że rynek tzw. chwilówek stale rośnie, a liczba udzielanych w ten sposób pożyczek przekracza już kilka milionów rocznie. Niektórych trend ten może dziwić, gdyż media lansują wizerunek firmy pożyczkowej, która jedynie naciąga klientów na wysokooprocentowane kredyty i sprawia, że wpadają oni w spore kłopoty finansowe.


Warto jednak podkreślić, że pożyczki online mają tylu samo zwolenników co przeciwników. Zwolennicy podkreślają, że mają one wiele zalet, np. są łatwe do pozyskania, gotówka jest przelewana na konto w ciągu kilkunastu minut, a wszystkie koszty są z góry określone.

Szybkość


Firmy pożyczkowe najczęściej zaznaczają, że dzięki nim można uzyskać środki na nagłe i nieprzewidziane wydatki, które nie mogą poczekać. Pieniądze można bowiem pozyskać nawet w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku o udzielenie pożyczki online. Dzieje się tak dlatego, że instytucje pozabankowe mogą stosować uproszczone procedury kredytowe – nie sprawdzają więc zdolności kredytowej klientów, źródła ich dochodów, historii w BIK lub KRD czy też nie wymagają przedstawiania zaświadczeń o dochodach. Wypełnienie formularza zajmuje więc tylko kilka minut, a przelew na konto klienta jest realizowany nawet w przysłowiowy kwadrans.

Duża dostępność


W firmach pożyczkowych finansowanie mogą uzyskać nawet osoby, które nie mogły wziąć kredytu w banku. Banki odmawiają bowiem kredytowania osobom, które mają złą historię kredytową w bazach dłużników lub nie uzyskują dochodów w oparciu o umowę o pracę. W instytucjach pozabankowych wszyscy klienci są traktowani identycznie. Każdy może pożyczyć tę samą kwotę i na tych samych warunkach bez względu na swoją sytuację finansową i zawodową. Dzięki takim rozwiązaniom tzw. parabanki pożyczają pieniądze również osobom bez zdolności kredytowej lub pracującym w szarej strefie.

Jasne koszty


Wbrew opinii o naciąganiu klientów przez firmy pożyczkowe, większość z tego typu instytucji informuje swoich klientów o kosztach pożyczki online bez BIK przed podpisaniem umowy - o czym można przeczytać tutaj. Dzięki temu potencjalny pożyczkobiorca wie, ile wynoszą całkowite koszty pożyczki oraz jakiej wysokości będą poszczególne raty. Ponadto firmy pożyczkowe pozwalają swoim klientom na dowolne ustalanie kwoty pożyczki i okresu jej spłaty, dzięki czemu jej poszczególne parametry mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pożyczkobiorcy.

piątek, 2 maja 2014

Czy korzystanie z szybkich pożyczek przez Internet niesie ze sobą jakieś zagrożenia?

Eksperci podkreślają, że rynek pożyczek przez Internet jest jednym z najszybciej i najprężniej rozwijających się rynków w Polsce. Dzieje się tak głównie dlatego, że szerokie grono Polaków ma problemy z uzyskaniem tradycyjnego kredytu gotówkowego w banku z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej, złej historii w BIK lub z powodu braku dochodów z tytułu umowy o pracę. Polacy są więc zmuszeni do korzystania z pożyczek pozabankowych, które umożliwiają im sfinansowanie pilnych i nieprzewidzianych wydatków.

Pożyczki online bez BIK umożliwiają uzyskanie niezbędnej gotówki bez wychodzenia z domu. Potencjalny pożyczkobiorca może złożyć wniosek o udzielenie chwilówki o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy, że wnioskodawca posiada dostęp do Internetu. Pożyczka online jest więc doskonałym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy szybkiego źródła finansowania i gdy nie możemy czekać na rozpatrzenie wniosku kredytowego w banku. Ponadto pożyczki pozabankowe przez Internet umożliwiają przelanie pieniędzy na konto klienta nawet w przysłowiowy kwadrans. Dzieje się tak za sprawą automatycznego systemu przyjmowania wniosków, który wykorzystuje coraz większa liczba firm specjalizujących się w chwilówkach. Więcej informacji o pożyczkach internetowych sprawdzisz na dodatkowagotowka.com, gdzie autorzy prezentują ranking tych produktów.

Z pożyczki online może skorzystać każda osoba pełnoletnia, która posiada dowód osobisty i zamieszkuje na terenie Polski. Składanie wniosku nie wiąże się bowiem z przedstawianiem jakichkolwiek zaświadczeń ani zabezpieczeń. Ponadto firmy pożyczkowe nie interesują się czy ich klienci mają pozytywną historię w BIK lub czy spłacają inne pożyczki. Oznacza to, że chwilówki są dostępne również dla osób, które w przeszłości miały kłopoty z terminowym pokryciem rat kredytów lub które nie mają źródła stałych dochodów.

W mediach często słyszy się, że pożyczki pozabankowe są złe, gdyż z ich powodu pożyczkobiorcy wpadają w pętlę kredytową. Należy jednak zaznaczyć, że firmy pożyczkowe informują swoich klientów o wszystkich kosztach pożyczki oraz nie zmuszają ich do podpisywanie kolejnych umów. Osoby, które czują się pokrzywdzone, najczęściej są winne same sobie, gdyż brały kolejne pożyczki z pełną świadomością, że nie są w stanie pokryć następnych rat. Tak więc warto pamiętać, że korzystanie z pożyczek przez Internet bez BIK jest bezpieczne, jednak trzeba podchodzić do niego rozsądnie i nie traktować go jako sposobu na wyjście z długotrwałych problemów finansowych, gdyż skutek takiego zachowania będzie odwrotny od zamierzonego.

Opłacalność lokat bankowych na polskim rynku

Rynek inwestycji w Polsce staje się rozwija oferując coraz więcej możliwości inwestowania własnych pieniędzy. Najbardziej rozpowszechnioną formą lokowania i inwestowania pieniędzy w Polsce są lokaty bankowe. Jak wskazują badania w Polsce prawie osiemdziesiąt procent środków finansowych lokowanych jest w bankach. Wielu klientów popełnia, jednak błąd i przechowuje pieniądze wyłącznie na kontach ROR. Niestety w polskiej rzeczywistości banki nie oferują korzystnego oprocentowania takich rachunków osobistych. Wiele rachunków ROR w ogóle nie jest oprocentowane. Prowadzi to do sytuacji, że przechowywanie pieniędzy w banku przynosi stratę wartości posiadanych pieniędzy. Oczywiście przy niskiej inflacji, z którą obecnie w Polsce mamy do czynienia taka strata wartości pieniądza w czasie nie jest wysoka, ale skoro można przed taką stratą się zabezpieczyć w prosty i bezpieczny sposób to zawsze lepiej to zrobić.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia wartości posiadanych pieniędzy jest konto oszczędnościowe a drugim sposobem jest lokata. Wiele osób wybiera konta oszczędnościowe chcąc mieć regularny dostęp do przechowywanych w banku pieniędzy. Nie można, jednak zapominać, że zawsze można założyć lokaty dynamiczne, które zawsze można zamknąć w dowolnym momencie bez straty odsetek, jak też można korzystać z lokat jednodniowych, które automatycznie się przedłużają, ale zapewniają również elastyczność dysponowania swoimi pieniędzmi.


Niskie stopy procentowe

Zmniejszanie przez NBP wysokości stóp procentowych sprawia, że nawet najlepsze lokaty nie zapewniają wysokich zysków. Podstawowym atutem lokat jest bezpieczeństwo zdeponowanych w ten sposób pieniędzy. W Polsce działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zabezpiecza zarówno lokaty, jak też depozyty. Kwota na lokacie do wysokości równowartości stu tysięcy euro liczonych w złotówkach będzie wypłacona z BFG w przypadku problemów finansowych banku.

Minusem lokaty jest to, że w Polsce obowiązuje podatek od zysków kapitałowych. Tak zwany podatek Belki sprawia, że od zysków z lokat odliczany jest podatek w wysokości, aż dziewiętnastu procent. Wprowadzenie tego podatku miało przynieść budżetowi państwa dochody od rentierów, ale w rzeczywistości podatek ten uderza przede wszystkim w przeciętnie zarabiające osoby, które oszczędzają swoje pieniędzy za pośrednictwem banków.


Długoterminowa lokata nie teraz

Aktualnie najlepsza lokata to lokata na krótszy okres czasu. Dlaczego? Problem to niskie stopy procentowe. Jeśli NBP podniesie stopy procentowe wówczas osoby, które założą lokatę na długi okres czasu nie będą miały możliwości skorzystania z wyższego oprocentowania. Wprawdzie oprocentowanie lokat krótkoterminowych jest niższe, niż tych na dwa czy trzy lata, ale atutem takich lokat jest możliwość stałego dostępu do posiadanych środków finansowych. Korzystać można z lokat zakładanych na pół roku czy trzy miesiące. Jak wskazują opinie ekspertów od rynków finansowych NBP będzie stopniowo podnosił wysokość stóp procentowych, co oczywiście korzystnie przełoży się na wysokość oprocentowania lokat bankowych.

Decydując się na analizę i przeglądając ranking lokat maj 2014 można wybrać najlepszą standardową lokatę bankową. Przy zakładaniu lokat warto jest dodatkowo zdecydować się na negocjacje z bankiem, co pozwala na uzyskanie nieco wyższego oprocentowania przy lokatach zakładanych przy lokowaniu kilkunastu tysięcy złotych.

Jak skutecznie oszczędzać własne pieniądze?


Jeśli chciałbyś za powiedzmy trzy lata kupić auto, pojechać w bardzo długą podróż bądź najzwyczajniej pragniesz zapewnić sobie i bliskich stabilność, bez żadnego cienia wątpliwości musisz już teraz o tym pomyśleć. Mowa tutaj oczywiście o oszczędzaniu na lokatach bankowych. Należy jasno przyznać, iż nie ma lepszej możliwości oszczędzania pieniędzy, aniżeli właśnie lokaty bankowe. Dobrze, ale, która lokata jest najbardziej atrakcyjną ofertą? Generalnie nie ma najmniejszego kłopotu z odszukaniem najbardziej atrakcyjnej oferty bankowej. W końcu polski Internet jest pełny wszelkiego rodzaju wiadomości dotyczących lokat. A więc można bardzo szybko znaleźć najlepsze lokaty na naszym rynku. W wielu przypadkach ludzie zbytnio ufają reklamom w telewizji, a w końcu wcale nie jest powiedziane, że wszystkie lokaty są odpowiednim wyborem. I z owego powodu trzeba dokładnie zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi lokat bankowych.
Szczególnie warto brać pod uwagę ranking lokat, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków owe zestawienia obrazują prawdę, także można dużo się z nich dowiedzieć. Dużo można także przeczytać na forach. Na specjalistycznych forach wypowiadają się ludzie, którzy posiadają sporą wiedzę dot. lokat, więc kwestie takie jak przykładowo oprocentowanie lokat czy inflacja nie mają przed nimi żadnych sekretów. Najistotniejszą zaletą lokat bankowych jest z pewnością to, że nasze pieniądze procentują, więc nie jest straszna nam żadna inflacja. Chociaż wcale nie jest powiedziane, iż lokaty bankowe są w 100% idealne. Jednak można bardzo łatwo zminimalizować wady lokat bankowych. Jak? Korzystając z usług porządnych banków, to pewnik.

Warto także pamiętać, iż fantastycznym rozwiązaniem jest to, aby starać się wszystkie formalności mające związek z zakładaniem lokaty załatwić drogą internetową. Z jakiego powodu to wskazane? Chociażby z takiego, że można zaoszczędzić sporo czasu, lecz także naturalnie pieniędzy. W wielu przypadkach lokaty udzielane drogą internetową są dużo tańsze tańsze, niż zwykłe. Jednego można być pewnym - z pewnością warto dbać o to, aby oszczędzać swoje pieniądze na lokatach. To bez dwóch zdań coś ważnego.

Jak pozyskać kredyt dla nowej firmy?

Potrzeba wzięcia kredytu spotkać może każdego z nas. Obojętnie czy jesteśmy szarym Kowalskim czy średnim przedsiębiorstwem któremu właśnie kończą się pieniądze – potrzeba nam natychmiastowej gotówki. Poniżej zajmiemy się kwestią firm także tych dopiero powstałych.

Otwarcie działalności gospodarczej, biznesowej czy jakiejkolwiek usługi i start na rynku wiąże się najczęściej z zapożyczeniem niemałych pieniędzy. Każdy inwestor zapatruje się na większe wydatki aniżeli własne oszczędności. Jednym z pierwszych punktów biznesplanu jest kredyt dla nowych firm.

Przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie warto rzecz jasna poznać warunki, które stawia nam bank. Instytucje określą w swoich ofertach maksymalną kwotę pożyczki, wysokość oprocentowania i długość spłacania pożyczki czy możliwość scalenia długów na jednym rachunku w ramach tzw. kredytu konsolidacyjnego.

Finansowanie przedsiębiorstw zwłaszcza w pierwszej fazie istnienia rzadko kiedy odbywa się bez zaciągania kredytu. W obliczu opłat czynszowych, zabezpieczeń czy inwestycji w nieruchomości najczęściej pomóc może jedynie gotówka z banku. Kredyty dla firm mogą być różne: inwestycyjne, obrotowe, z limitem itd. Pierwsze wiążą się naturalnie z dofinansowaniem kluczowych produktów, bez których nie zaczniemy normalnej działalności. Mogą to być komputery dla pracowni, maszyny do parku technologicznego czy linia produkcyjna. Obrotowe kredyty przeznaczane są na dofinansowanie obecnej działalności firmy. Środki pozyskane przez firmy idą na zakupy surowców, produkcję czy usługi. Wysokość przyznanej bonifikaty finansowej zależy od obrotów przedsiębiorstwa. Większe obroty równają się możliwości otrzymania pokaźniejszej sumy pożyczki.

Zanim przedsiębiorstwa staną na nogi i same zaczną na siebie zarabiać, będą musiały pobawić się w ekonomię. Odpowiedni kredyt dla firm i regularne spłacanie go w terminowych ratach poskutkuje nie tylko brakiem zadłużenia, ale i wiarygodnością kredytową. Nigdy nie wiemy co nas może spotkać, zwłaszcza w dobie popytowo-podażowej gospodarki. Jeśli firma będzie figurować w bazach danych jako nierzetelna to faktycznie pożegna się z kolejnymi kredytami w sprawdzonych bankach.

Sprawdź najlepsze oferty kredytów firmowych i wybierz tę, która najlepiej spełni wymagania twojej firmy.